Bydlení, Zdraví

Jak často měnit vzduchové filtry v domácnosti

Kdo by nechtěl čistou domácnost, ve které je radost žít. Jedním ze způsobů, jak toho můžete dosáhnout, jsou spolehlivé vzduchové filtry. Nejenže se vzduchové filtry starají o fungování celé řady spotřebičů, jako jsou vysavače, digestoře či klimatizace, ale mají také nezanedbatelný vliv na kvalitu vzduchu, který dýcháme. Pomáhají odstraňovat z prostředí prach, alergeny a další nečistoty. Což ocení především rodiny, které mají doma alergiky, zvířata či malé děti. A proto nezapomínejte na jejich pravidelnou výměnu.

Proč je nesmíme zapomínat měnit

Vzduchové filtry se starají o to, aby vzduch, který doma dýcháte, byl skutečně co nejčistší. Filtry a HEPA filtry ve vysavačích a dalších spotřebičích zachytávají prach, alergeny a další mikroskopické částice, které by jinak mohly kolovat ve vzduchu a pravděpodobně bychom je nakonec vdechli. A jestliže při vysávání použijete i jiné správné příslušenství k vysavačům či přímo vůni do vysavače, budete si v kombinaci spolu s čistým filtrem doma užívat dokonale čistý vzduch s vaší oblíbenou vůní.

Jak často bychom měli filtry měnit?

To jak často a kdy filtry vyměnit se odvíjí od několika faktorů:

1. Typ spotřebiče – Vysavače, klimatizace, odsavače par i čističky vzduchu mají různé požadavky na filtry. Vždy se raději přesvědčte, jaký přesně typ a model filtru pro daný spotřebič potřebujete.

2. Frekvence používání – Moderní čističky vzduchu samy poznají, v jakém stavu filtry jsou a samy hlásí kdy je potřeba filtr vyměnit. U vysavačů a digestoří je to složitější. Sice existuje doporučená doba, ale ta je spíš jen přibližná. Tam kde se častěji vaří nebo vysává, se zkrátka filtry musí měnit častěji.

3. Typ filtru – Nejčastější typy filtrů, se kterými se setkáváme, jsou uhlíkové filtry a HEPA filtry, které jsou schopné zachytit až 99,97 % částic.

Obecně platí, že filtry v klimatizacích by měly být kontrolovány a měněny každé 1-3 měsíce, zatímco filtry vysavačů můžete měnit každé 3-6 měsíců a v digestořích co 4-6 měsíců. V závislosti na jejich zatížení a typu.

Vliv filtrů na kvalitu domácího prostředí

Svědomitá výměna filtrů nejenže zlepšuje funkčnost jednotlivých zařízení, ale také zásadně přispívá k čistotě vzduchu, který dýcháme. Čistý filtr bude vždy lépe odstraňovat nežádoucí částice než silně zanesený. S jejich výměnou můžete snížit množství alergenů v domácnosti. Nezapomínejte, že čistý vzduch je základem pro dobré zdraví všech obyvatel domu. Další užitečné informace najdete i v článku „Význam HEPA filtrů pro čistý domov bez prachu a alergenů“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *