Bydlení

Jak jsem si vybírala novou dřezovou baterii

I v sortimentu dřezových baterii je škála výběru neuvěřitelně široká. Když použiji parafrázi z mého oblíbeného filmu Na samotě u lesa „To máte nástěnné, pákové, kohoutkové, se sprchou, retro, pod okno, s připojením na pračku, na myčku atd. atd.“ Ale jak se v tom má jeden amatér jen vyznat? Njn. Naštěstí existuje net a pár super rad jsem našla tady.

Mé dvě hlavní kritéria – cena a design

Podle mých zkušeností se tyto dvě kritéria málokdy slučují.  Jako každá ženská vyžaduji za málo peněz hodně muziky. Cenové rozpětí dřezových baterií se nachází od 500 Kč do 80.000 Kč. Nicméně můj rozpočet mi nedovolí takto hýřit, proto volím variantu do 3.000 Kč. Pevně věřím, že v této cenové kategorii najdu svou vysněnou dřezovou baterii.

A teď k druhé části problému – design. Každá kupujeme očima, že dámy.  V poslední době se mi přestaly líbit oblé tvary a vyžívám se v hranatých. A nejspíš u tohoto designu zůstanu i při výběru vodovodní baterie. Nicméně pokud bude baterie překrásná, ale nepraktická, rozhodně do ní nepůjdu. Dívat se na hezkou, ale neužitečnou věc, která by mi jen komplikovala život – nevermore. Mé heslo zní: Domácnost má sloužit mně, a ne já jí!

Tak která je ta pravá, baterie dřezová?

Dřez budu mít umístěný na ostrůvku Má to jednu velkou výhodu – s jistotou jsem jednoznačně vyloučila nástěnnou vodovodní baterii. Takže se orientuje jen na ty s montáží přímo linku nebo dřez.  Pár krásných dřezových baterií tohoto typu jsme našla na této stránce.

Teď už se jen rozhodnout, jestli je správná volba páka, nebo kohoutek? Jsem jednoznačně pro páku. Kohoutkový styl je pro mě ne moc vzdálené retro – téměř 20 let jsem ho používala u našich. A navíc. Do mé zbrusu nové kuchyně by se vůbec nehodil. 

Kam s ní?

Na tuto otázku mi manžel dal jasnou a stručnou odpověď – no přece k dřezu! :o)) Njn. Ale bohužel to není tak jednoduché – montáž může být, jak jsem již naznačila výše, zase dvojí (už mi jde z toho rozhodování hlava kolem). A to buď na kuchyňskou linku, nebo na dřez. V tomto směru si budu muset nechat poradit, protože vážně nevím. A jaká by byla Vaše volba?

Bílá, bílá, bílá – komu by se nelíbila?

U barvy jsem si poměrně dost jistá. Vše musí ladit. Dřez je bílý, nebudu to tedy komplikovat
a i dřezová baterie bude tedy v bílém provedení. Sice to bude kapku složitější na údržbu, ale co už – pro krásu musí člověk/ženská trpět. A to nejen v módě.

„Vytunění“ dřezové baterie

Jednoznačně toužím po dřezové baterii se sprchou, která bude mít vytahovací hadici. No a ještě bych ráda udělala radost mému spořivému manželovi, a tím eliminovala případné konflikty v manželství, proto se poohlédnu po vodovodní baterii s termoregulací vody. V praxi by to mělo znamenat, že nebudu muset čekat 30 minut, než poteče teplá voda a za zadkem mi nebude stepovat má milovaná polovička s otázkou: „Kdo to má pořád platit?“

Egypt v koupelně

Pojem KARTUŠ jsem si vždy spojovala s egyptským písmem, ale chyba lávky. Kartuš, jak jsem se dozvěděla, je extrémně důležitá součást baterie. Ta může zřetelně ovlivnit její životnost. Jak jsem byla poučena známým instalatérem, ta nejlepší je keramická. Jsou prý vyráběny
i z jiných materiálů, např. plastu, ale ty nejsou schopny odolávat tlaku a tvrdosti vody apod.
A rozhodně mě nemůže rozčílit nic víc (tedy kromě ječících dětí) než kapající kohoutek. Proto do keramické kartuše rozhodně zainvestuji. 

Mé konečné řešení

A jsem u konce. Závěrečná rekapitulace tedy zní: páková, se sprchou, bílá, hranatá, s termoregulací teplé vody. A pak nesmím opomenout ani další důležité parametry jako jsou: životnost, trvanlivost, odolnost. No, jen pevně věřím, že montáž proběhne co nejrychleji.
A můj dřez se brzy bez komplikací stane kompletním. Jen dodám, že s dalším kompletním vybavením kuchyně pomůže https://diten.cz/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *