Bydlení, Služby, Zdraví, Zprávy

Vyznáte se v odrůdách brambor?

O bramborech se říká, že jsou nejlepším přítelem žaludku. Vynikají totiž spoustou pro trávicí systém prospěšných látek. Především tělu poskytují kvalitní proteiny a sacharidy. Chybějí jim jen tuky, provitamín A, vitamín E, vápník a vitamín B12. Všechny ostatní živiny v nich jsou zastoupeny v dostatečným množství.
S bramborami se váže poměrně bohatá historie. Do Evropy (do španělské Sevilly) je už v roce 1534 přivezl Francisco Pizzaro. A protože se velmi dobře ujaly, rychle se rozšířily na celý kontinent. To však neznamená, že se hned staly oblíbenou potravinou. Na začátku se jim ve Španělsku říkalo “jedlé kameny”. Francouzi je dokonce odmítali ze strachu, že přenášejí mor. V Německu sloužily jako krmivo pro dobytek a Angličané je zakazovali, protože se o nich nepsalo v bibli.

Nejpěstovanější zelenina na světě

Dnes to je samozřejmě o poznání jiné. V současnosti jsou brambory s více než 1300 odrůdami nejpěstovanější zeleninou na světě. Ročně se jich vypěstuje zhruba 270 tun. U nás se ale až na výjimky výhradně pěstují brambory žlutoslupkaté a červenoslupkaté.

Nejoblíbenější odrůdy brambor

Brambory se rozdělují do několika kategorií. Ať již podle varného typu (A, B,C), ranosti (rané, polorané, brambory k uskladnění) a jednotlivých odrůd. Těch například v portfoliu zemědělské společnosti ALA, a.s. Řepníky (www.alarepniky.cz) specializující se na prvovýrobu a prodej brambor najdete hned několik. Jaký je mezi nimi rozdíl a k čemu se hodí?

Oblíbené přílohové brambory

Na českém trhu jsou neoblíbenější konzumní brambory Gala (varný typ A) vynikající výtečnou chutí stejně jako nízkými nároky na pěstování. Oblíbená však je i odrůda Balerína (varný typ AB), jejíž hlavní předností je, že po uvaření netmavne. Sháníte-li brambory na kaši či pyré, doporučujeme odrůdu Soraya (varný typ B). Do salátů je ideální odrůda Santera. Z červenoslupkatých odrůd zmiňme Camel (varný typ AB) doporučovanou jako příloha i do salátů a novou odrůdu Baltic Rose (varný typ A). Sháníte brambory k uskladnění? Vhodné jsou v podstatě všechny zmíněné odrůdy vyjma odrůdy Santera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *