Zdraví

Při cukrovce je správný jídelníček nezbytný

Moderní způsob života s sebou nese mnohé výhody. Žijeme ve výrazně větší čistotě a pohodlí než naši předci. A s celou řadou manuálních prací v domácnosti i dílně nám pomáhají nejrůznější přístroje. Přes internet snadno a okamžitě vyhledáme potřebné informace a spojíme se s přáteli třeba na druhém konci světa. Na druhou stranu jsme ale vystaveni každodennímu stresu, únavě a vyšší míře znečištění ovzduší. Stále více lidí trpí civilizačními chorobami, mezi které patří i obávaná cukrovka a další autoimunitní onemocnění.

Co je cukrovka?

Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Tzv. hyperglykemie je způsobena nedostatečným působením inzulinu, hormonu, jehož úkolem je pomoci buňkám přeměnit cukr na energii. Inzulin je do krve vylučován slinivkou vždy v přestávkách mezi jídly. U lidí trpících cukrovkou ho ale nezvládá vyprodukovat dostatek. Tělo nemocného pak nemá dostatek energie, což se snaží řešit tvorbou cukru. Nemocný se pak neobejde bez pomoci moderní medicíny.

  • Cukrovka 1. typu se obvykle objevuje v dětství nebo během dospívání. Většinou se rozvine v důsledku genetické predispozice. Autoimunitní zánět ničí buňky, které produkují inzulin. A ve chvíli, kdy jejich počet klesne zhruba na 10 % oproti výchozímu stavu, propuká obávaná nemoc a nemocný se bez medikace neobejde.
  • Cukrovka 2. typu je v podstatě rezistence na inzulin. I když ho slinivka vylučuje v dostatečném množství, tělo ho nedokáže využít. Za cukrovku 2. typu nejčastěji může obezita a nevhodné stravovací návyky.

Máte cukrovku? Správný jídelníček vám ji pomůže stabilizovat

I když je cukrovka život ohrožující onemocnění, které zatím medicína nedokáže vyléčit, je možné nemocného stabilizovat. Ti, co pravidelně užívají inzulin a dodržují jídelníček pro diabetiky, mohou žít zcela plnohodnotným a aktivním životem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *