Bydlení

Jak se loví byt v Praze

Co si budeme povídat, sehnat byt v Praze nepatří k těm nejjednodušším úkolům. Když jsem ho před několika měsíci začala hledat i já, nevěděla jsem, co očekávat. Je mi jasné, že v podobné situaci, jako jsem byla já, se nachází spousta dalších lidí. Proto jsem se rozhodla sepsat své zkušenosti.

První kroky k novému bytu

Nejprve bylo třeba ujasnit si, co přesně hledám. Chci byt koupit, nebo budu bydlet v podnájmu? Jak už asi sami víte, ceny bytů jsou všeobecně vysoké a podle názorů odborníků mají neustále růst. O tom, jak to teď v Praze vypadá, si můžete přečíst tady.

Koupě bytu v Praze není levná záležitost. Zároveň se zatím nechci natrvalo usazovat. Ideální pro mě je si byt pronajmout.

V mém případě byla odpověď jednoduchá. Koupi bytu si prostě nemůžu dovolit, a kromě toho se zatím nechci příliš vázat. A takhle začal můj lov ideálního pronájmu. Myslím, že podobné rozhodnutí jako já nakonec udělá spousta dalších lidí, kteří nemají neomezený rozpočet, ale zároveň si chtějí zajistit střechu nad hlavou. Přesvědčit se o tom můžete třeba zde.

Na vlastní pěst?

V dnešní době asi každý z nás nejprve zamíří na internet. S inzeráty všeho druhu se setkáte nejen na specializovaných webových stránkách jako je realitní portál Eurobydlení, ale i na sociálních sítích. Samozřejmě i pro mě byla lákavá představa, že bydlení seženu přímo přes majitele a nebudu muset platit realitce. Začala jsem pečlivě sledovat nabídky pronajímatelů a sama si podala několik inzerátů.

Shánět bydlení na vlastní pěst znamená ušetřit na provizi pro realitní kancelář. Zájemců je ale hodně. Musím být proto neustále aktivní a na příhodné nabídky reagovat rychle.

Především je o každý nabízený byt velký zájem. Téměř pod každou nabídkou se rychle objevily desítky reakcí. Pronajímatelé si doopravdy mají z čeho vybírat. To je taky důvodem, proč na mé vlastní inzeráty s poptávkou prakticky nikdo nereagoval. Zkrátka musíte být aktivní vy sami a doufat, že příhodné nabídky zaregistrujete včas. 

Ne tak dobré rozhodnutí…

Připravte se na to, že hledání bytu může trvat docela dlouho. Já jsem s tím naštěstí počítala, ale i tak to pro mě znamenalo hodně stresu. Navíc jsem brzy zjistila, že pronájem přímo přes majitele nese různá rizika. Při prohlídkách jsem se několikrát setkala s viditelnými závadami, zvláštní bylo, že majitelé je většinou ani nezmínili. Pochybuju, že by je zohlednili v nájemní smlouvě.

Sehnat ideální bydlení trvá. Zároveň je třeba dávat si pozor na závady v bytě a případně požadovat slevu z nájmu. Pozor na to, co podepisujete v nájemní smlouvě!

Nakonec to vypadalo, že jsem přece jen našla ideální byt. S majitelem jsme se dohodli na podepsání smlouvy. A tady přišel problém. Ukázalo se, že ve smlouvě jsou uvedené jiné podmínky, než na jakých jsem se s majitelem dohodla při prohlídce. Jsem ráda, že jsem smlouvu pečlivě pročetla. Samozřejmě jsem ji odmítla podepsat. Majitel bytu hrál překvapeného a slíbil, že smlouvu upraví. Už se neozval. Byla to nepříjemná, ale cenná zkušenost.

Co teď?

Po tomto zklamání jsem se rozhodla byt hledat s pomocí realitní kanceláře. Je pravda, že si musím trochu připlatit – ceny realitních kanceláří jsou různé, jak se můžete sami přesvědčit zde. Na druhou stranu jsem získala podstatnou výhodu – jistotu, že nebudu podvedena tak, jak se mi to už jednou skoro stalo. Ne každý z nás je odborník na papírování a nedokáže správně posoudit stav nabízeného bytu. To by měla poctivá realitní kancelář bez problémů zvládnout.

S realitkou jsem si připlatila, ale získala jsem jistotu, že mě majitel nepodvede. Konečně se mi povedlo získat bydlení.

V současné době se chystám podepsat smlouvu na byt, který jsem sehnala prostřednictvím realitní kanceláře. Provize, kterou platím, je únosná. I když jsem sama ostražitá, jsem ráda, že dohlédli na to, aby byla nájemní smlouva v pořádku. Vypadá to, že můj příběh bude mít dobrý konec.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *