Bydlení

Termostatické baterie

Termostatické baterie jsou oblíbeným řešením do moderních domácností. Jejich hlavní předností je možnost nezávislého nastavení teploty a proudu vody. Baterie pomocí termostatu udržuje stále stejnou teplotu vody a také vyrovnává kolísání tlaku v potrubí.

Termostatické baterie se vyrábí ve variantě ke kuchyňskému dřezu, vaně i do sprchového koutu. Můžete díky nim ušetřit stovky litrů vody ročně. Například při mytí nádobí nastavíte teplotu i proud vody snadno a rychle a vyhnete se neustálému odpouštění příliš teplé nebo chladné vody. Voda vám z kohoutku poteče takřka ihned v takové teplotě, kterou si nastavíte.

Tyto baterie jsou velmi vhodné i do domácností s malými dětmi. Na baterii můžete konstantně udržovat přednastavenou teplotu 38 °C. Manipulace s teplotou je pro děti manuálně náročnější než u klasických baterií. U většiny modelů je nastavení teploty ošetřeno blokačním tlačítkem. Díky této pojistce se minimalizuje riziko opaření takřka na nulu.

Ve prospěch termostatické baterie hovoří tři faktory:

  1. Komfort použití. S žádným jiným typem baterie nenastavíte požadovanou teplotu a proud vody snáze.
  2. Bezpečnost pro vás i pro děti. Při správném používání termostatické baterie se nelze opařit.
  3. Nižší spotřeba vody. Požadované teplota vody poteče z koutku téměř okamžitě. Nemusíte vodu odpouštět.

V praxi je termostatická baterie nutnou výbavou početnějších domácností – například když jeden člen umývá nádobí a druhý se sprchuje. Pokud budou obě odběrná místa ošetřena termostatickou baterií, nemusí uživatelé nijak průběžně upravovat teplotu ani proud vody. Sprchující se osoba nepocítí, že teplá voda je odebírána i na mytí nádobí.

V naší nabídce najdete termostatické baterie v chromovém provedení a se zárukou 7 let. Nabízíme termostatickou baterii nástěnnou i stojánkovou. Snadno tak najdete takovou baterii, která nejvíce vyhovuje dispozicím vaší kuchyně či koupelny.

Dovybavit vaši kuchyň a koupelnu vám pak pomůže například https://lador.cz/.

Do jaké domácnosti je termostatická baterie ideální

Termostatická baterii se hodí do domácností, které mají dostatečný zdroj teplé vody, zajištěný například ohřevem v zásobníku (bojleru). Takováto baterie pro svůj správný chod vyžadují stabilní přívod teplé vody o teplotě kolem 50 °C. Z tohoto důvodu nejsou vhodné do domácností, kde je ohřev vody řešen malým závěsným kotlem s nedostatečným výkonem. Pokud nemáte k dispozici výkonný ohřev teplé vody, ani nejkvalitnější termostatická baterie nebude fungovat optimálně. Pokud nyní renovujete domácnost, zvažte z tohoto důvodu pořízení dostatečně výkonného zařízení na ohřev vody.

Ve více podlažních budovách by cirkulace teplé vody měla být zajištěna čerpadlem – díky němu teplota vody v trubkách neklesá. Někteří majitelé rodinných domů kvůli úsporám energie čerpadla vypínají. V takovém případě by ale termostatická baterii nemohla sloužit optimálně. Dlouhý průtok studené vody, která se v potrubí nahromadí, může dokonce některým moderním bateriím uškodit. Z tohoto důvodu je nutné čerpadlo zapínat alespoň v dobách, kdy plánujete termostatickou baterii používat.

Termostatická baterie a průtokový ohřívač

I průtokový ohřívač může být vhodným zdrojem teplé vody pro termostatickou baterii. Pokud máte ve své domácnosti malý průtokový ohřívač připojený k jednomu odběrnému místu, dostatečným řešením k regulaci teploty bude klasická kohoutková baterie. Máte-li ale průtokový ohřívač s velkým objemem, ke kterému je připojeno více dřezů a umyvadel, jistě oceníte výhody termostatu. V případě, že se rozhodnete pro tuto kombinaci, doporučujeme nastavit průtokový ohřívač na teplotu kolem 50 °C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *