Služby, Zdraví, Zprávy

Čím se kvalitní MTB kolo liší od těch levnějších?

Drahá MTB kola se pyšní vysokou cenovkou proto, že nebyla podceněna žádná fáze jejich výroby. Jsou navržena tak, aby zvládla veškeré skoky, nerovný povrch, kameny, kořeny a jiné typy terénu, přitom zůstávají rychlá a lehká, vyznačují se kvalitní geometrií i komponentami.

Kolo není zas tak jednoduchá hračka, jak byste si mohli myslet, skládá se z tisíců součástek. Cenovky špičkových horských kol se šplhají i ke sto padesáti tisícům korun. Klasická cykloturistika samozřejmě takové vybavení nevyžaduje, pokud ale plánujete jezdit downhill, singletracky a terénní traily, na parádním kole si je užijete mnohem více.

Za co si vlastně připlácíte

Geometrie: Moderní horská kola se točí kolem geometrie. Délka sedlové i horní trubky, výška, velikost kol. Tohle hraje největší roli ve výsledném pocitu z jízdy. Prémiová kola mají geometrii pečlivě koncipovanou. Jakmile ji výrobce jednou najde, často už přestává experimentovat. Proč měnit něco, co je dokonalé? Příkladem je celoodpružené enduro karbonové kolo Rocky Mountain Altitude. Kanadský výrobce Rocky Mountain délky a úhly mění spíše konzervativně.

Hmotnost: Dražší a rafinovanější materiály i časově náročnější výrobní procesy sníží váhu kola. Lehčí kola se pak lépe ovládají, snáze se s nimi stoupá do vrchu. U závodních kol se hraje o každý gram, například rozdíl mezi špičkovými modely Shimano je jen 258 g! Pro běžného člověka samozřejmě toto číslo nehraje roli, spíš jen odlehčí peněženku.

Odolnost: Do terénu se opravdu hodí připlatit si za lepší technické komponenty, které se jen tak neopotřebují. Pravděpodobně nechcete, aby vás kolo zradilo někde uprostřed džungle.

Dražší kola mívají také více funkcí, fungují celkově plynuleji, lépe brzdí, mají plynulejší převody apod.

Pro pohodlnou jízdu potřebujete i kvalitní oblečení

Aby byl zážitek z jízdy maximální, kromě dobrého kola se vyplatí investovat rovněž do kvalitního oblečení. Sázkou na jistotu je italský dres Castelli. Dresy této značky byly vyvinuty na míru cyklistické legendě Faustu Coppimu.

Výbornou volbou bude i Majola dres, tato německá značka dokonce spolupracuje se zmíněným výrobcem kol Rocky Mountain.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *