Zdraví

Vaginální výtok

Vaginální výtok je nadměrný vaginální výtok, jehož abnormální konzistence a vůně naznačují změnu stavu vaginální bakteriální flóry. Vaginální výtok je příznakem vaginální infekce nebo alergie – pokud k nim dojde, navštivte gynekologa.

Vaginální výtok se snadno odlišuje od normálního vaginálního výtoku – bývají hojnější, mají jinou konzistenci a zápach než obvykle. Často je to kvůli nošení těsného spodního prádla nebo z umělých materiálů. Vaginální výtok by neměl být podceňován, protože může poškodit ženské orgány (vejcovody, děloha, vaječníky). Mezi vaginální výtok rozlišujeme: sekrece zánětlivého původu – žlutá, sliznice, výtok může být způsoben bakteriální flórou, viry, plísněmi; vaginální výtok v důsledku přítomnosti cizího tělesa (vyskytuje se nejen v důsledku mechanického podráždění, ale především v důsledku další infekce); hormonální výtok.

PŘÍČINY

Vaginální výtok může být způsoben:

Vaginální infekce: Většina žen, které jsou doprovázeny vaginálním výtokem, bojuje s bakteriální infekcí, která je výsledkem nerovnováhy mezi bakteriemi nalezenými ve zdravém vaginálním prostředí a anaerobními patogeny. Patogenní bakterie mohou být aktivovány v důsledku snížené tělesné imunity nebo u žen mladších 30 let s nepravidelnými obdobími, za použití tamponů a často se měnících sexuálních partnerů.

Cizí tělo: jak je uvedeno výše (definicí vaginálního výtoku), mohou být způsobeny přítomností cizího těla. Výtok je hojný, může být doprovázen krví a velmi špatným zápachem. V případě cizího těla okamžitě vyhledejte lékaře!  Atrofický zánět: vaginální výtok je doprovázen svěděním a zarudnutím. Atrofická vaginóza postihuje ženy během menopauzy a ty, které mají nízkou hladinu estrogenu v krvi. Výtok je vodnatý, žlutý nebo zelený, někdy v něm krev.

Alergie: kontakt s alergenem může vést k silnému výtoku a zarudnutí vulvy a svědění. Může to být alergie na prášky a oplachovací kapaliny, ve kterých myjeme spodní prádlo a dokonce i tekutiny pro intimní hygienu. Kromě toho může způsobit alergie chlorovaná voda, latex, spermicidy nebo barviva obsažená v toaletním papíru nebo hygienických polštářcích. K léčbě tohoto typu vaginálního výtoku se používají protizánětlivá a antialergická léčiva, ale základem je odstranění škodlivých alergenů z okolí.

Mnoho žen často zaměňuje normální vaginální výtok s nebezpečným vaginálním výtokem

Normální výtok připomíná hlen bez zápachu, který může být mléčný, čirý nebo bílý. Sekrece v různých fázích cyklu se objevují v různých množstvích, protože vestibulární a endometriální žlázy a vejcovody (odpovědné za vylučování hlenu) pracují v rytmu určeném hormony.  První fáze cyklu (asi 8 dní): objevuje se hlen, ačkoli u některých žen dochází k vaginální suchosti.

Druhá fáze cyklu (asi 3–4 dny): z vagíny ženy se uvolňuje poměrně velký hlen, jehož konzistence připomíná vajíčko bílé. Vaginální výtok je tažný a transparentní, chrání spermie.

Třetí fáze cyklu (trvá asi 12 dní): vaginální hlen je tlustý a neprůhledný, objevuje se až do menstruace.

IV fáze cyklu: je to menstruace, během které se hlen stále vylučuje, ale navíc s menstruační krví

ROZDĚLENÍ VŮNĚ

Konzistence vaginálního výtoku, jejich barva a množství nezávisí pouze na menstruačním cyklu. Jaký je tedy výtok v konkrétních obdobích života ženy?

1. Dívky: množství sekrece je opravdu malé, nemá zápach a je mléčně bílé. Když se však jeho množství zvýší nebo se objeví nepříjemný zápach, měli byste navštívit gynekologa – možná se zabýváme genitální infekcí. Infekce u mladých dívek se nejčastěji vyskytuje díky bazénu nebo na jej získáte na veřejné toaletě.

2. Adolescence: během tohoto období se hlen objevuje ve velkém množství, protože estrogeny připravují dělohu pro první menstruační období.

3. Menopauza: během menopauzy jsou hormony narušeny, pracují mnohem pomaleji než dříve, proto je množství sekrece malé. Tahající výtok, který obvykle naznačuje ovulaci, nastane velmi zřídka.

4. Postmenopauzální období: konec menstruace znamená, že pohlavní hormony nefungují, sekrece přestane být produkována. To má negativní účinky, protože vaginální suchost má vyšší riziko infekce.

Vaginální výtok může mít různé příčiny, a proto se jejich léčba liší. Po objevení se příznaků byste měli navštívit gynekologa, který vyhodnotí onemocnění a zvolí správný způsob, jak se toho zbavit. Často budou existovat antibakteriální, protiplesňové, speciální hygienické vody a doplňky


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *