Móda a styl, Zdraví

Proč jíst čokoládu

Čokoláda, pochoutka vyráběná z kakaových bobů, obsahuje všechny látky potřebné k regeneraci lidské kůže. Obsahuje více než 400 vitamínů a minerálních látek, které blahodárně působí na celé tělo, zvlhčují a vyživují pokožku a zbavují ji jemných vrásek. Polyfenoly zase blokují volné radikály a mají antioxidační vlastnosti. Čokoláda obsahuje mimo jiné kofein, který podpo- ruje mikrocirkulaci v pokožce. Hřejivá vůně kakaa stimuluje produkci endorfinů a zlepšuje náladu.

Pochoutka zvaná včelí med se nevyužívá jen v gastronomii, ale i v kosmetice a proslulé jsou také léčivé vlastnosti medu. Podle znalců pomáhá posílení imunity, může zlepšit náladu a člověka povzbudit či naopak uklidnit. Když se správně vytáčí, ošetřuje a skladuje, nemůže prý uškodit. Musí však být poctivý. “Med je naprosto čistý produkt, který si včely dělají pro sebe, nikoli pro lidi. Kdyby byl toxický, nebo nějak znehodnocený, pak by včelstvo uhynulo,” řekl ČTK včelař Daniel Prokeš. Upozornil, že jde o výhradně přírodní surovinu, kterou včely hýčkají hlavně sebe. Záleží pak na člověku, v jakém stavu je schopen nabídnout ji k další spotřebě. “V úlu žádná chyba vzniknout nemůže. Včelí vzorec je vždy dokonalý. Na kvalitě ztrácí pouze u včelařů,” uvedl. Cena medu se odvíjí od toho, jak se s tímto produktem nakládá. “Jde o proces vytáčení, skladování a plnění do obalových materiálů. Je to závislé na znalostech včelaře a na tom, kolik je schopen do zpracování medu investovat,” vysvětlil Prokeš.

Přestože je to poměrně odolný produkt, působí na jeho kvalitu prostředí, v němž se nachází, skladování i přeprava. “Med se chová agresivně při kontaktu s kovem, je hydroskopický, při skladování je schopen nasát vlhkost a začít kvasit. Projevit se to ale může až u zákazníka,” řekl. Podle znalců se na medu pozná, kolik péče mu včelař věnuje. Zákazník však těžko zjistí jeho kvalitu při nákupu v obchodě. “U medu je velké spektrum barev a konzistence. Může být hustý, tekutý ale také zkrystalizovaný. Chuť je pokaždé jiná,” uvedl Prokeš. Podle jeho slov by si zájemci o kvalitní produkt měli předem sehnat reference na výrobce.

Už to, že je vyráběn v Česku ale dává naději na kvalitu. Čeští včelaři nesmějí používat antibiotika pro léčbu včel a chov je řízený přísnějšími normami než v zahraničí. Přestože je český původ určitou zárukou kvality, není prý jednoduché najít na pultech kvalitní med. Medy jsou mnohdy přehřívané, staré, dlouho skladované a jejich součástí bývá škrobový sirup a další látky namísto klasické fruktózy a glukózy. Podle znalců se tak vyplatí nakupovat přímo u výrobců. “Dáváme si záležet na tom, aby byl med český. Potřebujeme kvalitu i kvantitu. Nakupujeme jen od osvědčených včelařů,” řekl ČTK šéfkuchař z hotelu Alcron Roman Paulus. Upozornil, že pro využití v kuchyni se někdy hodí i standardní produkt. “Do barbeque omáčky nemusí být med nejvyšší kvality. Vaří se a víceméně se znehodnotí. Jde o sladkost, zvýraznění chuti,” vysvětlil. Pro přímou spotřebu, studené dresinky, müsli a dezerty se využívá pouze “poctivý” med od včelařů, uvedl. Podle Pauluse vyžaduje určitý pokrm příslušný druh medu. “Zralejší aromatické sýry se dobře kombinují s těžším, například kaštanovým medem. Je tmavý a hodně intenzivní,” uvedl. Lehčí med je dobrý pro ryby. Proslulá je hořčicově-medová omáčka k lososu s lipovým medem. Vepřová žebra na grilu snesou i výraznější aroma. Podle výrobců podporuje tvorbu kolagenu, buněčný metabolismus, regeneraci, zvyšuje elasticitu pleti a snižuje tvorbu vrásek

Léčebné účinky cannabis-konopí jsou lidstvu známy už po tisíciletí. Naše produkty obsahují konopný extrakt, který je přírodním výtažkem z konopí. Vzhledem k tomu, že každá rostlina obsahuje více než 90% vody-je i většina účinných látek v ní obsažených rozpustných většinou ve vodě. Do konopného oleje se však dostávají pouze látky rozpustné v tucích- především mastné kyseliny a některé vitamíny, ale do konopného extraktu, který používáme při výrobě našich produktů se extrahují všechny účinné látky v konopí obsažené, tedy i ty které jsou rozpustné ve vodě. To je důvod proč používáme extrakt konopí a ne olej. Olej není samozřejmě špatný, ale nabízí pouze zlomek účinných latek z konopí. Konopný výtažek obsahuje látky čistě přírodního charakteru, které mají silně regenerační aktivitu. Buňky čistí, vyživuje, energeticky zásobuje, dokonale upravuje jejich hospodaření s vodou, napomáhá odstraňování odumřelých buněk a urychluje zdravé buněčné dělení. Konopí vzhledem ke svým stimulačním schopnostem, antibakteriálním vlastnostem a regenerační síle je nenahraditelné především při prevenci proti kožním chorobám a v případě poškození dokáže podpořit jejich přirozenou regeneraci. Přirozené protizánětlivé a antimikrobiální účinky kombinované s výživnými prvky podporují růst buněk a tím i následnou přirozenou regeneraci. Všechny tyto jedinečné vlastnosti přímo předurčují konopí k péči a léčbě pokožky člověka a zaujímají významné místo v moderní medicíně a kosmetice, kde se velmi úspěšně používají při léčbě lupénky, atopických ekzémů, různých kožních infekcí, ale i k výrazné regeneraci, výživě, hydrataci či ke každodenní péči o pokožku. Pro své jedinečné složení se z konopných extraktů připravují preparáty i pro citlivou pokožku dětí od
kojeneckého věku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *