Zdraví, Zprávy

Sex i cestování jsou s inkontinencí problém, odhalil průzkum

Začíná to zprvu nenápadně: několika kapkami při smíchu, kašli nebo během sportovních aktivit. Jako řada zdravotních problému má ale také inkontinence tendenci se s postupem času zhoršovat, pokud ji budete jen tak přehlížet. Potvrzují to i studie, podle nich bezmála 70 % respondentů přiznává, že únik moči má vliv na celkovou kvalitu jejich života. Přitom tato komplikace už dnes má efektivní formy řešení.

„Inkontinence neboli samovolný únik moči rozhodně není nějaká nevýznamná banalita, nad kterou se dá jen tak mávnout rukou a smířit se s ní. Obecně totiž u inkontinence, stejně jako u jiných zdravotních problémů, platí jednoduché pravidlo: čím dříve začnete daný problém řešit, tím lépe. Nečekejte tedy, až se z několika kapek stane mnoho kapek a vyhledejte pomoc odborníka hned začátcích,“ radí Andrea Pisingerová ze společnosti HARTMANN-RICO a.s.

Kde inkontinence nejvíce omezuje

Průzkum, který si nechala v pěti evropských zemích zpracovat společnost HARTMANN-RICO a.s. přinesl řadu zajímavých poznatků přímo od těch, kteří se se samovolným únikem moči potýkají. 50 % českých respondentů například odpovědělo, že je inkontinence omezuje v sexuálním životě, 47 % vidí obtíže při sportu a pohybových aktivitách a 40 % respondentů se zase kvůli inkontinenci obává cestovat na delší vzdálenosti. „Pokud jde o sexuální aktivitu, té se obávají daleko více muži, než ženy (44 % versus 38 %), naopak pohybové aktivity vidí s inkontinencí jako problém spíše zástupkyně něžného pohlaví (48 % vs. 42 %),“ popisuje Pisingerová.

Inkontinence jako emocionální faktor

Nepříjemný pocit a stud… tak by se daly v krátkosti shrnou hlavní emoce, které prožívá každý, kdo se setkal se samovolným únikem moči. Řečeno slovy čísel: více jak polovina žen přiznala, že pociťovala stud, když poprvé zaznamenala příznaky inkontinence a každá třetí respondentka odpověděla, že přestala mít pocit pohodlí a bezpečí. U mužů jsou tato čísla sice o něco nižší, ale přesto stejně varovná: 41 % mužských respondentů přiznalo stud a čtvrtina z nich pak pocit nekomfortu. Ačkoli se může jednat o oprávněné obavy, důležité je, že všechny mají své spolehlivé řešení. „Pokud se například dámy obávají toho, že inkontinenční pomůcka bude pod oblečením vidět, pak mohu každého ubezpečit, že nic takového nehrozí. Vývoj šel v posledních letech velmi kupředu, takže dnešní inkontinenční pomůcky jsou mimořádně diskrétní, a navíc i komfortní na nošení. Kromě klasických vložek, které jsou tenké a spolehlivé, existují také kalhotky, které se nosí úplně stejně, jako běžné prádlo, a přitom poskytují dokonalou ochranu,“ vysvětluje dále Andrea Pisingerová. Liché jsou také starosti s případným zápachem, protože inkontinenční pomůcky, které jsou dnes na trhu, běžně obsahují neutralizátor zápachu, který se postará o vše potřebné. „Pokud bych mohla ženám něco doporučit, pak by to určitě bylo, aby nepoužívaly při inkontinenci klasické menstruační vložky. Ty jsou totiž určeny k jiným účelům a při samovolném úniku moči neposkytují ani dostatečnou ochranu, ani potřebné pohodlí,“ uzavírá Andrea Pisingerová.

Jak lidé inkontinenci řeší?

Heslo „pomoz si sám“ je očividně hojně praktikováno i pokud jde o inkontinenci. Z průzkumu totiž vyplynulo, že lidé používají různé „zlepšováky“ k tomu, aby jejich problém nezaznamenalo okolí. Přibližně 41 % dotázaných uvedlo, že si s sebou neustále nosí náhradní spodní prádlo pro případ potřeby, 36 % s sebou pak nosí jakýsi pohotovostní balíček, který obsahuje také oblečení na převlečení a čtvrtina dotázaných si do spodního prádla vkládá smotek toaletního papíru, který by měl zabránit protečení. Existují však i daleko efektivnější způsoby, jak být při inkontinenci dokonale chráněn. Kromě kvalitních absorpčních pomůcek hraje důležitou roli také prevence. „Tou nejefektivnější první volbou, pokud vás inkontinence potká, je začít s pomocí jednoduchých cviků posilovat svaly pánevního dna. Cvičení přitom není nijak fyzicky náročné a bohatě stačí, když mu každý den věnujete jen pár minut svého času. Každá minuta se vám ale bohatě vrátí. Výhodou je, že nemusíte nikam docházet a můžete bez problémů cvičit z pohodlí vašeho domova a bez nákladných speciálních pomůcek,“ vysvětluje Andrea Pisingerová ze společnosti HARTMANN-RICO a.s., která patří k lídrům na trhu inkontinenčních pomůcek. Instruktážní DVD se cviky na posílení svalů pánevního dna přitom mohou zájemci získat zdarma na bezplatné infolince společnosti. 800 100 150.

O inkontinenci se nemluví?

Zdálo by se, že v dnešní otevřené době už intimní problémy žádným tabu nebudou. Minimálně v případě inkontinence to ale neplatí. Každý druhý dotázaný totiž přiznal, že o úniku moči nikdy nemluvil se svým partnerem, či rodinou a rovných 66 % zase připouští, že neměli odvahu svěřit se ani svým přátelům. Naopak více než 60 % těch, kteří odvahu mluvit o svém problému našli, s dočkalo podpory od přátel a rodiny, cítilo se více sebevědomě a 41 % dokonce začalo pociťovat sblížení se svým partnerem. 

Nejen ženy, ale i muži

Dlouhou dobu panoval obecně rozšířený mýtus, že se inkontinence týká jen žen. Opak je ale pravdou, protože s inkontinencí se během života setká až jedna třetina mužské populace. Nejčastěji k ní dochází s rostoucím věkem, obvykle kolem 60 věku života. Na vině může často být diabetes nebo patologické stavy močového měchýře, k nimž může dojít například vinou špatně léčeného zánětu. Že samovolný únik moči dopadá i na muže ostatně potvrdil také citovaný průzkum. Podle něj se více než pětina mužů přiznala k tomu, že se díky inkontinenci cítí méně jako muži a že tím utrpěl jejich pocit mužnosti.

Světový týden kontinence

Samovolný únik moči je sice intimní téma, ale na druhou stranu se nejedná o žádné tabu. Na podporu osvěty o tomto zdravotním problému se od roku 2008 každoročně konají Světové týdny kontinence, které si kladou za cíl, zvýšit veřejné povědomí a podpořit pacienty i jejich rodiny nabídkou terapeutických, diagnostických i psychologických služeb. Zkrátka jde o to, přispívat k neustálému zvyšování kvality života těch, kdo se setkávají s inkontinencí. 

 

Společnost HARTMANN – RICO

Společnost HARTMANN – RICO a.s. patří mezi nejvýznamnější výrobce a distributory zdravotnických prostředků a hygienických výrobků v České republice. Vznikla v roce 1991 vstupem společnosti PAUL HARTMANN AG do tehdejšího podniku Rico Veverská Bítýška. Společnost je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN se sídlem v Heidenheimu v Německu. Více než 25 let působí HARTMANN – RICO také na území Slovenska se sídlem v Bratislavě. HARTMANN – RICO zaměstnává celkově více než 1 650 zaměstnanců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *