Zdraví

Počet lidí s diabetem roste. Máte doma glukometr?

V české populaci rapidně roste počet lidí s diabetem. Podle statistik touto nemocí trpí třikrát více lidí než před 35 lety. Do roku 2030 to bude s největší pravděpodobností 1 250 000 lidí. Tohle ohromující číslo v sobě zahrnuje jak diabetes I. typu, tak II. typu a další formy, kam paří třeba gestační diabetes.

Je jasné, že je důležitá prevence diabetu, ale i sledování vlastního zdravotního stavu. Diabetes totiž často působí dlouhodobě skrytě a přijde se na něj až poté, co nenávratně poškodí naše zdraví. Pravidelné měření hladiny cukru glukometrem je proto užitečné i pro lidi, kteří zatím diabetes nemají. U diabetiků je tato kontrola samozřejmostí.

Nejčastější formou diabetu u nás je diabetes II. typu. Je způsoben sníženou citlivostí tkání lidského těla k inzulinu. Mnohdy se mluví o tzv. stařecké cukrovce, protože se obvykle objevuje ve vyšším věku, ale třeba též u obézních lidí. Závažnou formou je diabetes I. typu. Zde vlastní imunitní systém zničí buňky slinivky břišní, které produkují inzulín. Toho pak má tělo nedostatek, nebo chybí zcela.

Co pomáhá v boji proti diabetu?

Ne vždy se nám podaří mu zabránit. Je prokázáno, že spouštěčem diabetu I. typu mohou být i překonaná virová onemocnění, včetně covid-19. U diabetu II. typu je důležitý aktivní životní styl s pohybem a současně zdravou stravou. Rizikovým faktorem je též kouření, které zvyšuje pravděpodobnost onemocnění cukrovkou na dvojnásobek. Zejména s přibývajícími léty je důležité sledovat svůj zdravotní stav i hladinu cukru. Řada lidí se již nachází ve fázi tzv. prediabetu, který se rozvine v pokročilou cukrovku. Tento stav může trvat léta a za ten čas v těle nastávají nenávratné změny, například v cévním systému. Přitom ve fázi prediabetu je ještě možné cukrovku léčit tzv. antidiabetiky.

Pořiďte si glukometr

Glukometry jsou malinké přístroje na měření hladiny cukru v krvi. Dělají to prostřednictvím kapky krve odebrané svépomocí z prstu. Je to nebolestivá a snadná procedura, která nám umožní zjistit svůj zdravotní stav, jeho vývoj i limitovat ve stravě potraviny, které nám nezdravě zvyšují hladinu cukru. Velké množství glukometrů za dobré ceny nabízí e-shop Dialekarna.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *