Služby, Zprávy

Likvidace aut, která jsou více v servisu než na silnici

V životě každého aktivitního řidiče může nastat situace, kdy musí přistoupit k likvidaci auta, ke kterému má sice vztah, ale už zkrátka neslouží tak, jak by mělo. Říká se, že pokud uskutečněné i předpokládané opravy na voze přesahují zhruba polovinu jeho hodnoty, už se nevyplatí do něj více investovat a je v takovém případě lepší porozhlédnout se po novém. Může ovšem dojít i na situaci, kdy vaše vozidlo doslouží, nebo budete havarovat. V takových případech již není likvidace otázkou volby, ale nutností.

Vhodná doba na to začít uvažovat o likvidaci aut či jejich prodeji

OPAKOVANÉ ZÁVADY BĚHEM KRÁTKÉHO ČASOVÉHO ÚSEKU

V případě, že jste u vašeho vozu museli během uplynulého půl roku až roku opakovaně řešit závady a nákladné opravy, je vhodné zvážit, jestli má smysl v tom pokračovat. Samozřejmě je pochopitelné, že nad tím uvažujete tak, že když jste ho zrovna opravili, tak si ho necháte, ale otázkou je, po kolikáté si to již říkáte?

Berte to i s té druhé strany – pokud je vozidlo čerstvě opravené, prodáte ho spíše než jako nepojízdné.

BLÍŽÍ SE PŘEKROČENÍ 100 000 KM

Řada autobazarů vám potvrdí, že pomyslnou hranicí při výběru ojetého vozu je právě 100 000 km. Jedná se spíše o psychologickou hranici a vozidlo může být jinak v dobrém stavu, ale to vám bude k ničemu, kdy si ho nebude chtít nikdo koupit.

VYSOKÁ SPOTŘEBA OLEJE

Vysokou spotřebu oleje si můžete vysvětlit tím, že dochází k opotřebení pístních kroužků, jejichž výměna je opravdu nákladná. V tom lepším případě se bude jednat o levnou výměnu nefunkčního ventilu odvětrávání klikové skříně. 

BLÍŽÍ SE DATUM KONCE ZÁRUKY

Pokud na svém vozidle musíte něco neustále opravovat a zároveň se blíží i datum konce záruky, je lepší prodat ho ještě v této lhůtě.

I v případě auta k likvidaci si můžete slušně vydělat

Pokud vám automechanik výrazně nedoporučuje investovat do dalších oprav na voze, berte to jako dobře míněnou radu. Jestli je jen otázkou času, než se vám vozidlo úplně rozsype, začnete uvažovat o výkupu na náhradní díly, kdy získáte alespoň něco a všichni přeci víme, že je lepší něco než nic. 

VÝHODY VÝKUPU:

  • Výkupčí za vámi dojede kamkoliv si řeknete.
  • Na místě podepíšete kupní smlouvu a dostanete peníze v hotovosti.
  • Postará se o odtah nepojízdného vozu.

Kolik za výkup vozidla dostanete

Částka, jakou Vám výkupčí vyplatí, se plně odvíjí od momentálního stavu a originality jednotlivých náhradních dílů. Rozhodující je také zájem, který se u nich v budoucnu předpokládá. Výkupčí stanoví konečnou cenu i z hlediska náročnosti recyklace.

PRŮBĚH VÝKUPU:

Aby mohl výkupčí stanovit hodnotu náhradních dílů, musí si nejprve vůz důkladně prohlédnout. Výkupčí za vámi přijede ve smluvený čas na místo určení. Po prohlídce se domluvíte na vaší odměně. Peníze vám budou vyplaceny okamžitě po podpisu kupní smlouvy. Rovněž dostanete i doklad o ekologické likvidaci. Utržené peníze si můžete spořit na pořízení nového vozu, nebo do něj rovnou nakoupit výbavu. Levně ji pořídíte na Inity.

Důvody, proč musí být vozidlo ekologicky zlikvidováno

Dle zákona č. 56/2001 Sb. je na vůz v nepojízdném či havarovaném stavu pohlíženo jako na odpad, a proto musí být ekologicky zlikvidováno. Likvidací můžete pověřit pouze odpovědného provozovatele zařízení, který od vás autovrak převezme.

Protokol o ekologické likvidaci musíte předložit na příslušném obecním úřadu s rozšířenou působností. Bez toho by nebylo možné odhlásit automobil z registru vozidel. Pokud nepožádáte o odhlášení v zákonem stanovené lhůtě, bude vám hrozit pokuta. 

Nezapomeňte ani na další důležitý krok – zrušení povinného ručení. I pokud bude vaše vozidlo již dávno zlikvidované, budete muset hradit pojištění. Je nutné, abyste příslušné pojišťovně zaslali písemnou výpověď, kde uvedete kromě kontaktních údajů na vás i číslo pojistné smlouvy a důvod jejího zrušení. Zjistěte, jestli se vám povinné ručení vyplatí. 

Dali byste přednost výkupu u soukromníka, nebo v autobazaru?

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *