Řeklo by se: zedník – co tak může mít na sobě výjimečného? Ale kdo někdy zažil, jaké to je pracovat v létě, v zimě na stavbě, ten si dovede představit, že jen kvalitní pracovní oděv zaručí zedníkovi přežití v takových podmínkách, aniž by ve stáří trpěl revmatickými obtížemi a jinými neduhy. Opravdu se nevyplatí to podceňovat. A pravda je taková, že stavět se bude pořád, a taky pořád budou stavět lidé, nikoliv stroje, protože některé práce na stavbě prostě žádný stroj nedokáže. Definice, kdo je zedník a co všechno musí umět, najdete zde.
U zednických a vůbec stavebních profesí si musíme jejich oděv rozdělit na letní a zimní. Letní oděv bude už z principu lehký, vzdušný, sající pot, zatímco zimní varianta bude zateplená, mrazuvzdorná a větruodolná.
Jaký pracovní oděv je vhodný pro zedníka v létě?
Základní pravidlo říká, že mu nesmí být vedro, nesmí se spálit od sluníčka a nesmí se potit. Takže vhodným oděvem jsou lehké kalhoty, lehká košile či triko, popřípadě lehká bunda (větrovka) v případě chladnějšího počasí. K tomu všemu lehká pracovní obuv – nejlépe polobotky, a samozřejmě také ochranná přilba. I v létě se samozřejmě hodí lehké rukavice, aby se předešlo poškození pokožky rukou, či dokonce zranění.
KALHOTY
Letní kalhoty musejí být především lehké, vyrobené z bavlny, popřípadě dalších příměsí, ale vždy tak, aby odváděly přebytečnou vlhkost, dále by měly být nemačkavé a dobře držet tvar. Pro zedníky se hodí volný střih, který jim umožní pracovat v plném rozsahu: kleknout si, sednout si, vylézt po žebříku apod.
KOŠILE ČI TRIČKO
Letní varianta musí být vzdušná a dobře odvádějící pot, střihově jednoduchá a volná, aby i horní polovina těla mohla bez omezení pracovat: podávat cihly, míchat maltu, nahazovat omítku apod.
BUNDA
Ačkoliv zedník se při práci většinou zahřeje, nebývá tomu tak například ve větrném počasí, které může být velmi nepříjemné. Větrovka musí být větruodolná a přitom nesmí přehřívat organismus, takže nejdůležitější je složení materiálů – vrchní vrstva polyester, spodní bavlna.
POLOBOTKY
Nejrůznější polobotky pro zedníky jsou nejčastěji vyrobeny z kvalitní kůže, vnitřek musí dobře sát pot, vnější strana zase musí být odolná proti ušpinění, prořezání, či mechanickému poškození (upadnutí cihly na nohu).
OCHRANNÁ PŘILBA
Naprostou nezbytností pro všechny stavební profese je přilba, protože chrání tu nejdůležitější část těla – hlavu, kromě toho musí splňovat ještě ochranu před slunečním zářením, takže letní přilba by měla mít prodloužený přední díl – tzv. „kšilt“.
RUKAVICE
zedníci se rozhodně neobejdou bez kvalitních rukavic, které sice mohou být v létě lehčí než v zimě, přesto však musejí chránit svého uživatele před poškozením pokožky rukou, před slunečním zářením i před případnými škodlivými látkami, které obsahuje třeba malta a beton.
Jak obléknout zedníka v zimě
Základním pravidlem je, že mu nesmí být zima, protože je venku prakticky po celý den. A přitom se musí v oděvu pohybovat lehce, oděv nesmí být příliš těžký a neohebný. Oděv by se měl skládat z teplého spodního prádla, termotrika, zateplených kalhot, zateplené bundy, popř. obě posledně zmiňované položky můžeme nahradit zateplenou kombinézou, dále zimních bot, ochranné přilby a zateplených ochranných rukavic. Pokud zedníka neobléknete tak, aby nestrádal, může to být důvod jeho odchodu za jiným zaměstnáním. O chybějících řemeslnících si můžete přečíst zde.
SPODNÍ PRÁDLO
Spodní prádlo sice nepatří k ochranným pracovním pomůckám, ale pro pracovní oděv dělníka/zedníka v zimě je naprosto klíčové, aby nedocházelo k podchlazení organismu. Až si vaše partnerka bude kupovat svůdné prádlo z Miorio, vy sáhněte raději po teplejší variantě.
TERMOTRIKO
Na spodní prádlo je potřeba vrstvit další vrstvy tak, aby tělo zůstalo v teple, termotriko je naprosto ideální součástí pracovního oděvu všech zaměstnanců pracujících venku.
ZATEPLENÉ KALHOTY
Další vrstvou jsou pak zateplené vnější vrstvy, tedy kalhoty a další oblečení, které tvoří poslední vrstvu oděvu; klíčový je výběr materiálů vnějších i vnitřních vrstev, výběr barev a popř. i reflexních prvků.
ZATEPLENÁ BUNDA
Zde platí totéž co pro kalhoty, navíc by měla mít dostatek kapes na všelijaké drobnosti, které musí mít zedník stále při sobě.
ZATEPLENÁ KOMBINÉZA
Kalhoty a bundu můžeme nahradit jedním prvkem – kombinézou, která je jednodušší na oblékání a mnohdy vyjde i levněji než komplet kalhot a bundy.
ZIMNÍ BOTY
Nejvíce hrozí chlad od země, takže kvalitní zimní zateplená obuv prokáže zedníkovi dvojnásobnou službu než všechno ostatní oblečení, zde se opravdu nevyplatí šetřit.
OCHRANNÁ PŘILBA
Platí stejná pravidla jako v létě, na zimu může být zateplená.
ZATEPLENÉ OCHRANNÉ RUKAVICE
Musí chránit nejen před poškozením pokožky, ale také před promrznutím, profouknutím či promoknutím.
Až budete kupovat pracovní oděvy pro vaše zaměstnance ve stavebnictví, tak doufám, že se vám moje rady budou hodit. Splňují pracovní oděvy vašich zaměstnanců podmínky popsané výše?