Klíšťata jsou opět diskutovaným tématem, teplé a vlhké počasí je pro jejich množení ideální. Až opět vyrazíte do přírody, buďte na pozoru! Tito malí cizopasníci vám mohou vážně ohrozit zdraví.
Klíšťata na člověka doslova číhají od jara do podzimu a právě teplé a vlhké počasí je pro jejich množení ideální.
Klíšťata se vyskytují především v listnatých a smíšených lesích, v porostech křovin, ale naleznete je také v zahradách nebo parcích. V České republice se setkáváme především s tzv. klíštětem obecným. Tento malý cizopasník má na konci každé nohy přísavky, které se na člověka přisají, a klíště může parazitovat.
Klíšťata jsou velmi nebezpečná a to vzhledem k závažným infekčním a bakteriálním onemocněním, která přenášejí – virovou klíšťovou encefalitidu neboli zánět mozkových blan a lymskou boreliózu. Ne každé klíště je nakažené, ale i přesto je počet nakažených právě těmito nemocemi každým rokem hrozivý.
Prevence na prvním místě
Zatím nejlepším způsobem, jak se chránit před klíšťovou encefalitidou je očkování, přičemž se očkují děti i dospělí. Očkuje se v nemocnicích i v ordinacích praktických lékařů. Provádí se celoročně, ale nevhodnějším obdobím zůstávají zimní měsíce, kdy klíšťata nejsou aktivní a lidské tělo si tak stihne vytvořit do jejich výskytu dostatek protilátek.
Očkování proti klíšťové encefalitidě se prování ve třech dávkách. Za jednu dávku zaplatíte přibližně kolem 600 korun. Na vakcínu ale přispívají i zdravotní pojišťovny.
Pokud nejste očkování, nezapomeňte na repelent proti klíšťatům. Ten použijte nejen na tělo, ale také na oblečení. A zde neplatí heslo čím méně tím lépe, ba právě naopak. Repelent vezměte sebou a pravidelně se s ním nastříkejte každé dvě až tři hodiny.
Jak odstranit klíště?
Pokud jste po návratu domů zjistili, že máte klíště, je důležité ho co nejrychleji a správně odstranit. Nejlepší metodou je odstraňovat jej pinzetou, chytnout ho jemně za hlavičku, nikoli za zadeček (tím bychom podpořili snadnější přechod borelií do rány) a kývavým pohybem uvolníme . Po odstranění postižené místo vydezinfikujeme, např. Jodisolem.
Myslete také na své čtyřnohé miláčky
Klíšťata se mohou dostat také na zvířata, proto bychom při výletech do přírody neměli zapomínat ani na ně. Zvířata mají své speciální preparáty, proto na ně v žádném případě nepoužívejte stejné, které používáte vy.
Kromě očkování jsou vhodné zejména pro kočky i obojky s repelentním účinkem. S výběrem vám poradí veterinář.
Při odstraňování klíšťat z vašeho miláčka se pak nezapomeňte chránit rukavicemi. Klíště se odstraňuje stejným způsobem jako u lidí.