Bydlení, Zdraví

Microgreens neboli minizelenina plná vitamínů

Každý jistě může přisvědčit, že sehnat kvalitní ovoce a zeleninu je v zimě nadlidský výkon. I když pěkně vypadají, obsah zdraví prospěšných látek v nich bude žalostný. Jako skvělá alternativa se nabízí microgreens neboli naklíčená semínka, kterým se obzvláště v zimě velmi dobře daří. A intenzita živin je mnohonásobně vyšší.

Pěstování zvládnou i začátečníci

Minibylinky microgreens, jež vyrůstají ze semen klíčků, rostou do výšky 2,5-10 cm. Sklízí se totiž 8-14 dní po vysazení, což je ideální doba, neboť obsahují maximum vitamínů a minerálních látek. Mezi nejpopulárnější bylinky patří řeřicha, hořčice, ředkvička, rukola a červená řepa. K jejich pěstování nepotřebujete zahrádku ani speciální vybavení. Postačí jim slunné místo na parapetu, miska na klíčení a zalévání každý den 150 ml vody. Oproti tradičnímu klíčení semínek se liší v tom, že se nekonzumují celá, nýbrž se zastřihují těsně nad povrchem.

Dopřejte si kulinářský zážitek

Micro zelenina a bylinky se v kuchyni používají hlavně díky jejich syté chuti a svěží textuře. Krásně dozdobí saláty, pomazánky, pesto, omelety, míchaná vajíčka, tortilly a smoothie. Jsou nejen lehce stravitelné, ale též oproti běžné zelenině a bylinkám obsahují až 40× více tělu prospěšných látek. Jmenujme například vitamíny C a E, železo, měď, zinek, draslík a hořčík. Tyto látky jsou významnými antioxidanty, podporují funkci imunitního a trávicího systému, podílejí se na detoxikaci organismu. Z toho důvodu se nedoporučuje tepelná úprava microgreens, neboť by se tyto cenné látky zničily.

Je z čeho vybírat

Semena ke klíčení pořídíte ve specializovaném internetovém obchodě semena.cz. Buď si můžete nakoupit jednotlivé microgreens zvlášť, nebo si na vyzkoušení pořiďte startovací set. Jeho součástí jsou 4 druhy nejoblíbenějších minibylinek umístěné na pláty a nechybí ani zmiňovaná miska na klíčení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *