Zdraví

Používat české respirátory se vám vyplatí

I když to v létě vypadalo, že nás čínský virus na podzim už nezaskočí, opět jsme na hranici lockdownu. Důvodů je mnoho. Tím asi nejzásadnějším je schopnost nových variací přenášet se z člověka na člověka daleko lépe, než to bylo u těch předchozích.

Chcete-li být proti takovémuto riziku alespoň trochu chráněni, měli byste používat pouze kvalitní respirátory české provenience.

Ochrana, kterou donedávna nikdo nepoužíval

V současnosti je nejen u nás, ale obecně na celém světě o respirátory obrovský zájem. Jak by také ne, když se ve valné části světa musí nosit povinně, alespoň tedy v uzavřených veřejných prostorách. Ještě dva roky zpět však větší část lidstva neměla ani tušení, o co se jedná a jak se to nosí. Respirátory se totiž dříve používaly hlavně na stavbách, potažmo při potlačování lokálních epidemií.

Dnes však musí mít respirátor nasazený každý, kdo si chce jít, byť i jen nakoupit. Rozhodně nejde o špatnou formu ochrany, právě naopak. Nošení respirátoru je sice trochu nepohodlné, nicméně docela efektivní.

Musí ovšem jít o model s označením FFP2 a 3. Respirátory FFP2 totiž prošly důkladnými testy, a jsou tedy vyzkoušené a vhodné i proti virovým nákazám. Některé modely, hlavně ty, jež mají na obalech označení N95, naopak není příliš vhodné využívat, jelikož jejich ochranná vrstva postrádá dostatečné protektivní vlastnosti.

Jedny z nejkvalitnějších respirátorů, co můžete normálně sehnat, se vyrábějí v našich zeměpisných šířkách. Například modely z dílen GOOD MASK patří mezi špičku, díky čemuž jsou u nás docela rozšířené. Ovšem svou velkou popularitu si získaly i proto, že výše zmíněný výrobce nabízí zájemcům vždy pár vzorků zdarma.

Dezinfekce

Látkové roušky se dají klasicky vyprat a následně použít, což se však u respirátorů důrazně nedoporučuje. Nemusíte ale pokaždé používat nový kousek. Když si pořídíte vhodnou bezalkoholovou dezinfekci, je snadné ošetřit masku tak, aby se nepoškodila, ovšem zároveň jste dokázali z jejího povrchu odstranit veškeré choroboplodné zárodky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *