Za chvíli vás čeká ústní zkouška, nebo bojujete se seminárkou? Zkuste následující uklidňující triky, které zaberou i na poslední chvíli.
Stres pociťujete proto, že se bojíte, že něco nezvládnete podle našich představ. Je to vlastně náznak toho, že vám na dané zkoušce záleží. Strach máte, protože se soustředíte na to hrozné, co se může stát.
Nadechněte se
Nervózní člověk často zapomíná správně dýchat, to je chyba. Důkladné prokysličování mozku je přitom nejen před samotnou zkouškou, ale i během ní velmi důležité. Když jste ve stresu, obvykle dýcháte mělce a rychle. Když naopak dýcháte pomalu a a do břicha, vysíláte tělu signály, že je asi všechno v pořádku. Položte si na břicho ruce a soustře´dte se na jejich pohyb při dýchání.
Tip: Občas se stresu nevyhnete a bojovat budete hlavně s nedostatkem času. Můžete však využít možnosti vypracování seminárních prací, případně vypracování bakalářské práce. Tím získáte dostatečný náskok a zbývající čas budete moci využít lépe.
Nacvičte si začátek
Pokud se bojíte toho, že se na začátku zkoušky zaseknete, nacvičte si několik úvodních vět. I kdyby to byla jedna univerzální věta na úvod. největší stres z vás totiž opadne právě po prvních větách.
Představte si úspěch
Můžete si představit sami sebe, jak situaci úspěšně zvládáte. Představte si, jak vstupujete do místnosti, jak se dozvídáte dobrou známku a jak se odměníte. Představa úspěchu pomáhá odbourat stres.
Uvolněte se
Sepněte ruce. Zatlačte jimi co nejvíc proti sobě. Dejte do toho všechnu nervozitu, co jí v sobě najdete. A s výdechem ruce uvolněte a vytřepte. Stejně tak můžete tlačit nohama do země. Rukama do stolu. Když svaly zatnete, snáze se pak povolí.