Sacharidy jsou spolu s bílkovinami a tuky makroživinou, kterou tělo potřebuje ke správnému fungování. Jsou zásadním zdrojem energie a dále je dělíme na monosacharidy, polysacharidy a oligosacharidy. Jejich nadměrná konzumace ovšem vede k ukládání do tukových zásob a k dalším civilizačním chorobám. I z toho důvodu některé diety fungují na principu velké redukce příjmu sacharidů, nejznámější z nich je ketodieta. Co se s vaším tělem děje, když omezíte sacharidy?
Ketodieta ve zkratce
Ketodieta je jednou z nejdiskutovanějších redukčních diet současnosti, a to zejména pro své rychlé a efektivní výsledky. Funguje na ženy i na muže, vyžaduje ale silnou vůli. Její hlavní zásadou je naprostá redukce sacharidů ze stravy. Vzhledem k tomu, že sacharidy jsou hlavním zdroje energie, pokud jich tělo nemá dostatek, přejde do stavu ketózy a začne energii hledat jinde.
Játra poté využívají tuk uložený v těle k produkci ketolátek a ty tělo využívá jako svou energii. Kila jdou rychle dolů hlavně na začátku diety, poté se celý proces ustálí a hubnutí je přirozené a odpovídá zdravému hubnutí, tedy 0,5 – 1 kg týdně. U ketodiety je také důležité navýšit příjem bílkovin a někdy i tuků. Pozor si je potřeba dát na skryté sacharidy, které se skrývají v luštěninách, ovoci a některé zelenině. Někteří jedinci mohou na začátku ketodiety mít drobné potíže, jako jsou bolesti hlavy nebo vyšší míra únavy. Vše chce ale jen dostatek času a lidé, kteří podstoupili ketodietu, často zmiňují, že se po pár dnech začali cítit extrémně dobře a plni energie. Ketodietu nelze držet věčně, záleží ovšem na tom, kolik kilogramů chcete zhubnout. Obecně ji odborníci doporučují držet zhruba 8-12 týdnů.
Příprava na zdravější životní styl
Díky ketodietě si osvojíte zdravé stravovací návyky a i po jejím ukončení je možné si váhu udržet. Zároveň budete mít větší znalosti o jednotlivých potravinách a lépe porozumíte tomu, co vlastně jíte a jak by měl váš jídelníček vypadat.
Potraviny, na které máte během ketodiety zelenou a které pro vás jsou prospěšné i po ukončení diety, jsou libové maso, ryby, mořské plody, vejce, sýry, ořechy či semínka. V omezeném množství je také prospěšná konzumace mléčných výrobků rostlinného původu. Seznam vhodných potravin není nikterak dlouhý, a možná z toho důvodu je těžké ketodietu držet na vlastní pěst. Proto jsou oblíbené různé keto produkty. Ty prodává i česká společnost KetoMix, u které můžete nakoupit balíčky jídel vhodných pro počáteční i další fáze ketodiety. Alespoň na začátku tak nemusíte řešit zdlouhavé vaření a vymýšlení receptů, které počítají s minimem sacharidů.
Po ukončení diety si dejte pozor na to, abyste nesklouzli zpět do zajetých kolejí, v takovém případě může být jojo efekt velmi rychlý. K sacharidům se ovšem vraťte, konzumujte je ale s mírou a dávejte přednost komplexním sacharidům, které najdete třeba právě v luštěninách nebo v zelenině.