Služby

Je bidet zdravější než toaletní papír?

Pamatujete si na březen letošního roku, když byl ucpaný Suezský průplav? Pozastavilo se zásobování řadou zboží včetně toaletního papíru. Některým krajinám hrozil stejný nedostatek tohoto zboží, jaký zažívaly na začátku koronavirové pandemie. Odborníci však začali veřejnost uklidňovat, že to vlastně vůbec nevadí, protože bidety jsou zdravější.

Prostě a jednoduše, jak uvedl Dr. Evan Goldstein, rektální chirurg z New Yorku, toaletním papírem si pouze rozmazáváte vaše výměšky po kůži, aniž byste ji skutečně čistili. Zkuste si venku šlápnout do psího hovínka a místo umytí botu pouze otřít toaletním papírem.

Záleží i na kvalitě toaletního papíru

Zdravotní závadnost nebo nezávadnost je závislá taktéž na konkrétním druhu toaletního papíru. Příliš dobré například nejsou ty parfemované, mohou ubližovat citlivé kůži. Právě proto se na veřejných toaletách častokrát používá papír Jumbo – toaletní papír naprosto bez jakékoliv parfemace.

Vždy je také dobré vybírat papír vícevrstvý, který je měkčí, a tak nehrozí riziko podráždění kůže. Dále byste si měli pohlídat, zda je papír bělený a případně čím. Bělení chlorem totiž není zrovna ideální, vznikají při něm karcinogenní látky dioxiny, furany a polychlorované bifenyly!

Všeho s mírou

Ani bidet však není spásou za každých okolností. Záleží na teplotě vody a také tlaku proudu. Diskutuje se i o tom, že neustálé používání bidetu má neblahý vliv na bakterie v ženské pochvě.

Co si tedy vybrat? V českých koupelnách a na toaletách nejsou bidety tolik časté jako například v Itálii či jiných zemích. Máte-li ho doma, neváhejte ho používat. Ani klasické utírání toaletním papírem však není na škodu. Jen si vybírejte toaletní papír měkký, nebělený chlorem a bez parfemace. Třeab zmiňovaný papír Jumbo pořídíte v internetovém obchodě Jarico.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *