Zdraví

Kmenovými buňkami proti artróze

Artróza kloubů je nepříjemné degenerativní onemocnění. Bohužel ne zcela vyléčitelné. Existuje ale možnost, jak jej zastavit. Nadějí pro nemocné je aplicace vlastních kmenových buněk.
Artróza kloubů prý dříve či později potká každého. Praxe ortopedů navíc ukazuje, že toto degenerativní onemocnění postihující chrupavku a postupně vedoucí až k její destrukci se dokonce nevyhýbá ani mladším ročníkům. Problémy s klouby dnes zkrátka mají i třicátníci.

Příčiny vzniku

Příčinou degenerativních změn v kloubech je úbytek proteinu HMGB 2, který v podstatě předurčuje délku přežívání buněk zajišťujících regeneraci chrupavky. Tím, jak tohoto proteinu ubývá, zároveň klesá i počet buněk. Zatímco bílkovina třicátníků obsahuje zhruba 65 % těchto buněk, u lidí středního věku jejich množství bývá snížené na polovinu a sedmdesátníkům úplně chybí.

Artróza projevy

Pak se dostavuje intenzívní bolest, otok, vrzání a ztuhlost jednoho či více kloubů. Nejčastěji bývají postiženy klouby kyčelní, kolenní a páteř. K artróze se navíc často přidává i artritida, neboli zánět kloubu, ať již osteoartritida, revmatoidní artritida či DNA. Ve všech případech se jedná o velmi bolestivé stavy, které pacientům mnohdy ani nedají spát.

Artróza léčba

Léčba kloubů není jednoduchá. Artróza totiž, jak jsme již zmínili, není léčitelná. Ještě nedávno léčba spočívala pouze v tišení příznaků podáváním analgetik a nesteroidních protizánětlivých léků. Jako velmi slibné se však ukazují kmenové buňky SVF (s vysokým obsahem mezenchymálních kmenových buněk), jejichž koncentrát se stříkačkou aplikuje přímo do postiženého místa.

Naděje pro pacienty

Léčba artrózy kmenovými buňkami v každém případě vypadá velmi nadějně. Mají totiž vysoký růstový a regenerační potenciál a schopnost rychlého a účinného dalšího dělení. Tyto kmenové buňky jsou zkrátka degenerativní procesy v kloubu poškozeném artrózou zastavit. K tomu se doporučuje přiměřený pohyb, redukce hmotnosti a speciální cvičení. Rozsáhlé poškození kloubů bylo řešitelné pouze operací. Více informací hledejte na odkazu kmenové buňky artróza.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *