Služby, Zprávy

Historie e-learningu: Je delší, než si myslíte

E-learning má velice dlouhou historii. Mnohem delší, než si dokážete představit. Pojďme se do ní společně ponořit a obdivovat jednotlivá období.

E-learning se tak, jak ho známe, formoval dlouhá desetiletí. A v tomto článku vám ukážeme, že jeho historie sahá mnohem hlouběji, než jste si mysleli. A to až do 19. století.

1840 – počátky e-learningu

Do historie e-learningu se jako první zapsal sir Isaac Pitman. Ten pracoval jako učitel a do historie se zapsal především jako autor těsnopisu. Tuto formu psaní vymyslel s cílem zefektivnit a zrychlit korespondenci. V jeho době navíc začal rozvoj individualizované výuky, kdy docházelo k tomu, že její účastníci byli nezávislí na učitelích.

1960 – 1970 – první e-learning software

Uběhlo více než století a svět se konečně dostal do fáze, kdy mohl e-learning uplatnit v praxi. Právě v 60. letech totiž vzniká první obdoba internetu (Arpanet). První internetová síť pak přichází o něco později a má ji na svědomí Univerzita Illinois. Další významný krok k digitalizaci výuky pak udělaly programy nazvané CBT program – Computer Based Training Program a PLATO – Programmed Logic for Automated Teaching Operations.

1980 – první domácí počítače

První kroky byly sice fajn, ale přímo do domácností se mohly dostat jen těžko. To umožnily až osobní počítače od společnosti Apple. Právě v roce 1980 totiž přišel na svět první operační systém MAC a také domácí počítač. Došlo také k většímu rozmachu virtuální výuky, a to díky internetu. Tam se začaly objevoval první zajímavé informace a otevíraly se možnosti pro online výuku.

90. léta – současnost

Výrazný zlom ale nastal až v 90. letech, kdy se některé školy samy rozhodly zavést distanční vzdělávání. Šlo o školy v USA, které musely do tohoto programu investovat astronomické částky (např. Newyorská univerzita utratila 20 mil. dolarů). S přelomem století došlo k elektronizaci státní sféry a rozvoji internetu. Ten je nyní dostupný doslova každému a v dnešní době pomáhá milionům žákům po celém světě překlenout toto těžké období.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *