Bydlení, Zprávy

Gabiony ve stavebnictví a architektuře

Gabiony postupně pronikají do povědomí čím dál většíto počtu lidí. Je to dáno tím, že z původního účelu gabionů, tedy sanaci břehů a půdy, se čím dál více využívají i v běžném stavitelství. Architekti se je naučily využívat a jsou schopni vytvořit velice zajímavé a pěkné gabionové konstrukce pro použití na zahradách, u domů i u dalších staveb.

Kdy se vlastně začaly gabiony používat i v běžném stavitelství a zahradní architektuře? Vše začalo změnou materiálu ze kterých jsou gabiony vyrobeny. Přechodem od rákosových listů a vrbového proutí k nyní používanému drátu.

S možností nerez úpravy drátu a zvýšením životnosti gabionových konstrukcí se tento konstrukční materiál začal více uplatňovat v celém stavebnictví.

Jednou z využívaných vlastností gabionů je propustnost vody přes konstrukci. Pokud postavíte klasickou zeď, tak ta zadrží vodu. Pokud u svahu postavíte gabionovou zeď, tak ta vodu ze svahu propustí a tím zabrání hromadění vody uvnitř a nebezpečí sesuvu.
Další důvod proč se gabionové konstrukce stále více využívají je i estetické hledisko. Gabiony skrátka dobře vypadají a pokud tohle přidáte k nižší ceně než u klasické konstrukce a k dlouhé životnosti, tak naleznete důvod, proč jsou gabiony stále více používanější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *