Diabetici aplikující si inzulin určitě potvrdí, že jeho podání prostřednictvím inzulinové jehly není rozhodně komfortní záležitostí. Naštěstí jde v tomhle oboru doba neustále dopředu a výrobci dodávají na trhy čím dál propracovanější produkty. Díky tomu se výrazně snižuje bolestivost a usnadňuje aplikace.
Jehly pod drobnohledem
V prvé řadě je třeba upozornit na to, že inzulínové jehly jsou jednorázovým spotřebním materiálem. Proto bychom je neměli používat opakovaně za účelem finanční úspory. Vystavujeme se řadě komplikací a zdravotním rizikům. Inzulínové jehly totiž po použití otupí, mazná vrstva se opotřebí a hrot se lehce zdeformuje. Opakované použití takovéto jehly vede k bolestivější aplikaci, podlitinám a drobným poraněním. Navíc jehla už není sterilní, tudíž hrozí riziko infekce.
Pohodlná inzulínová pera
Oproti předchozím létům je aplikace inzulínu mnohem příjemnější, neboť se již neprovádí pomocí injekčních stříkaček tzv. inzulinek, nýbrž se využívají inzulínová pera. Díky tomu si mohou inzulín aplikovat samy i děti. Inzulínová jehla opatřená závitem se našroubuje na pero, u něhož postačí po vybrání místa vpichu stisknout tlačítko. Dávkování je buď přednastaveno, nebo se volí dle hodnot zjištěných po předchozím otestování hladiny cukru v krvi glukometrem.
Vyzkoušejte jich více
Na trhu jsou k dostání inzulínové jehly o různých délkách, průměrech a tloušťkách stěny. Z toho důvodu se doporučuje vyzkoušet různé druhy, abyste zjistili, které vám budou nejvíce vyhovovat. Zajímejte se rovněž o novinky, jež nesou vždy nějakou vylepšenou vlastnost. Tou může být nepřilnavý silikonový povrch, který snižuje bolestivost na minimum. Dále je to tenkostěnná technologie jehly, díky čemuž není potřeba na ni tolik v místě vpichu tlačit. Zajistí totiž větší průtok inzulinu.