Zdraví

Odběr pupečníkové krve

Pupečníková krev, která byla dříve biologickým odpadem, v sobě skrývá cenný dar – kmenové buňky. Její odběr je zcela bezpečný, bezbolestný a lze jej provést pouze v okamžiku zrození.

Kmenové buňky – mimořádný dar

Během těhotenství se v bříšku u maminky tělíčko dítěte vyvíjí z jakýchsi základních, nespecializovaných buněk, které nazýváme kmenové. Ty se postupně specializují na buňky jednotlivých tkání, například nervové, svalové, kožní nebo na buňky orgánové. Kmenové buňky mají také schopnost poškozené tkáně obnovovat, napravovat. Kmenové buňky jsou velmi mladé, nezatížené životním stylem ani aktuálně probíhajícím onemocněním. Již nikdy se v těle v podobném složení nevyskytnou.

Kmenové buňky v pupečníkové krvi jsou převážně krvetvorné. To znamená, že jsou schopné se proměnit na krevní buňky. Používají se k léčbě poruch krvetvorby. Jedná se často o závažná onemocnění, jako je například aplastická anémie, lymfom nebo leukémie. Pupečníková krev však obsahuje i kmenové buňky, které mají schopnost se proměnit na buňky svalů, kostí a chrupavek, buňky produkující inzulín, buňky srdečního svalu a jiné. Právě tyto buňky jsou předmětem obrovského množství výzkumů a klinických studií probíhajících po celém světě. Skrývají v sobě naději pro léčbu některých onemocnění. Velmi slibné jsou prozatímní výsledky výzkumů léčby cukrovky 1. typu nebo dětské mozkové obrny.

Jak probíhá odběr?

Odběr pupečníkové krve se provádí ihned po porodu dítěte, po přestřižení pupeční šňůry, avšak ještě před porodem placenty. V době odběru je dítě už v péči dětské sestry. Odběr dítě, ani maminka necítí a nepřináší žádná rizika, zabere několik minut. Množství odebrané krve závisí na faktorech, jako je velikost dítěte, velikost placenty, délka pupeční šňůry, množství zbývající krve v placentě a pupečníku apod. Následně se pupečníková krev zpracovává v laboratořích a uchovává v tekutém dusíku.

Výhody uchování kmenových buněk

• Kmenové buňky z pupečníkové krve jsou mladé, nezatížené životním stylem i nemocí, mají vynikající schopnost se množit a obnovovat poškozené tkáně
• Odběr pupečníkové krve je rychlý, bezbolestný a bezpečný, neohrožuje ani dítě, ani matku
• Kmenové buňky z pupečníkové krve lze skladovat po řadu desetiletí
• Při onemocnění jsou okamžitě k dispozici
• Lze ji využít nejen k léčbě dítěte, kterému byla odebrána, ale i k případné léčbě nemocného sourozence
•Ve světě probíhá velké množství výzkumů a klinických studií, které mohou přinést další využití pupečníkové krve

Pupečníkovou krev lze odebrat pouze jednou v životě – v okamžiku porodu. Je však darem na celý život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *